Etiket arşivi: vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar

Vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar

Milyonlarca insan vitamin alır. Fakat niçin vitaminlere ihtiyaç duyduklarını ve vücutlarının onları nasıl kullandığını çok az kişi bilir. Bitkiler kendi vitaminlerinin hepsini bizzat kendileri yapabilirler. Fakat insanlar ve diğer hayvanlar, vitaminleri günlük besinlerde çok az miktarda da olsa, almak zorundadır.

Vitaminler organik maddelerdir ve içinde çözündükleri maddelere göre sınıflandırılırlar. 4 tane yağda çözünen vitamin 9 tane ise suda çözünen vitamin vardır. D vitamini güneşlenildiği zaman insanın vücuduna sentezlenir. Hem D vitamini hem de B12 yumurtadan ve süt ürünlerinden sağlanabilir. Diğer bütün vitaminler bitkilerden alınabilir.

A vitamini, gözlerdeki önemli bir görme pigmentinin öncül maddesidir. A vitamininin eksikliği ilk önce gece körlüğü şeklinde ortaya çıkar. A vitamini cilt sağlığı ve ağız, bağırsak ve akciğerin içini kaplayan dokuların korunup bakılması için de gereklidir. Eksikliği halinde, ciltte buruşukluk ve kuruma, iç organlarda ve bağırsaklarda enfeksiyonlar görülebilir. Bitkilerde turuncu renkli pigment olan β (beta) önemli bir A vitamini kaynağıdır. Yendiği zaman β kolayca emilen iki molekül retinole ayrılır. Takviye olarak alınan besinlere ve içeceklere sıkça ilave edilmesinin sebebi budur. Son yıllarda, A vitamininin bir antikosidant olarak da görev yaptığı konusu araştırılmaktadır. Antikosidantların hücrelerdeki ve dokulardaki yıkıcı iyonları uzaklaştırarak, kanser ve kalp hastalıkları riskini azalttığı düşünülmektedir. A vitamini sarı, turuncu ve koyu yeşil bitkilerde ve meyvelerde bol miktarda bulunur. Okumaya devam et