Yeni doğan bebeğin ölçüleri nedir?

Yeni doğan bir bebeğin;

Boy ve kilosu: Boy 48 – 54 cm, kilo 2500 g – 4300 g arası.
Bebeğin Başı:
Vücuda oranla büyüktür. Baş çevresi 33- 35.5 cm’dir. Önfontanel sagital ve koronel suturlar arasındadır ve 5 cm büyüklüğündedir. Doğum sonra 18 – 22 aylar arasın da kapanır. Arka fontanel, agital ve komboidal sutular arsındadır. Önfotanelden küçüktür. Doğumdan sonra 2 – 4 aylarda kapanır. Kafa derisinin ödemli olan yerine kaput suksedenum (succedenum) adı verilir. 3 – 4 gün içinde kaybolur. Kafatası kemiği ile periost arasın da kan birikmesine sefal hematom adı verilir. Doğumdan 6 hafta veya daha uzun sürede iyileşir.

Bebek Cildi: Verniks kazeoza ve lanuga tüyleri bulunur. Epidermiş ince yumuşak ve düzgündür. Cilt pembedir. Doğum esnasın da dokuların sıkışmasına bağlı olarak deride ödem oluşabilir.  Cillteki kızarıklık kılcal damarların artmasına bağlıdır. Cillteki kızarıklık sarılık ve ekimoz tablolarını gizleyebilir. Cildin değerlendirilmesi için basınç uygulayarak kanlanması azaltılıp cilt rengi gözlenmelidir.

Karın: Yeni doğanın karnı palpe edilerek karaciğer muayenesi yapılır. Göbel çevresi fıtık (herni) yönünden, göbek kordonu kanama ve enfeksiyon şüphesi için kontrol edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>