Çocuk düşürme, Çocuk Düşürme Nedenleri

0
Çocuk düşürme, Çocuk Düşürme Nedenleri
Çocuk düşürme, Çocuk Düşürme Nedenleri

Hamileliğin yaklaşık olarak altıncı aydan önce meydana gelen gebelik halinin genellikle istemsiz olarak sona ermesine , düşük ( düşürme ) denir.

Bebek, istenerek veya aniden düşürme durumu gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda oluşabilecek enfeksiyon tehlikelerini or­tadan kaldırmak için, bilinçli düşüklerin bir tıp kurumunda ve mümkün olduğunca erken yapılması gerekir.
çocuk düşürme

Düşük durumu eğer ki aniden meydana gelirse, o halde ya hormonal bir anormallik veya genital bir bozukluk yol açmış demektir. Çağımızda yoru­cu yaşam koşulları, aşırı sigara içimi, kahve düşkünlüğü, uzun seyahatler de, düşüklere genellikle ciddi bir se­bep olarak gösterilebilir. Gebeliğin başlangıcında oluşan düşükler, bol kanamalı bir aybaşı gibi karşımıza çıkar.
Bu durum hamilelik birkaç ay ilerledikten sonra, gerçek bir cenin düşmesi olarak karşımıza çıkar.

Çocuk Düşürmede Tedavi ve Yapılması gereken

Gebelikte meydana gelen her türlü kanama, hele ateş yükselmesi de buna eşlik ediyorsa, en çabuk ve en hızlı şekilde jinekologa yaşadıkları durumu bildiril­melidir. Gebelik sırasında sık ve kuvvet­li kasılmalar, bir düşük belirtisi olabilir. Hemen sırt üstü uzanıp yatmak ve vakit kaybetmeden doktora haber vermek şart­tır.

Hastaneye gidemeden veya doktor gelmeden bir düşük başlayacak olursa,bu gibi durumlarda sakin bir şekilde uzanıp yatın; düşüğün gerçekleşmesini bekleyin. Fakat rahim­den çıkan bütün sertlikleri saklayın ki, doktor geldiğinde ceninin bütün parça­larının çıkıp çıkmadığını anlasın. Ciddi bir enfeksiyonu önlemek için bu önlemleri almanız şart­tır. Daha sonra yine de tam bir jinekolo­jik muayeneden geçmek son derece önemli ve gereklidir.

Genital sancılar Kadının genital organlarındaki bozukluk­lardan kaynaklanan ağrılar, her zaman bu­na sebep organın bulunduğu yerde duyulmaz. Örneğin böbreklerde, karında, karın alt na­hiyesinde veya karnın sağında ya da solunda hissedilen sancılar da, genital organlardan kaynaklanabilir. Bu tür ağrıların gerçek se­bebini, ancak bir teşhis ederek bize doğru bilgiyi doktor söyleyebilir.

Aybaşı kanamaları dönemi dışında, kar­nın alt nahiyesinde hissedilecek bütün ağrı­lar ve hatta bir “ağırlık”, bir “çekilme”, dok­tor tarafından araştırılmalıdır. Sancı had aşa­mada ise, hiç vakit kaybetmeden muayene olunmalıdır. Çünkü bu bir dış gebelik de ola­bilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here