Menopoz Nedir

Menopoz nasıl başlıyor?   Kadının gördüğü son adete 'menopoz' deniyor. Klinik olarak 12 ay süreyle adet kanamalarının kesilmesi menopoz sonrası dönem olarak tanımlanıyor.

0
menopoz
Menopoz
 Menopoz hakkında merak ettiğiniz herşey bu makalemizde ; Her adet döngüsünde, yumurtalıkta bir yumurta hücresi olgunlaşma sürecine girerek östrojen hormonu salgılamaya başlıyor. Bu hormonun etkisiyle rahim içi tabakası kalınlaşıyor. Yumurta hücresi belli bir olgunluğa ulaştığında yumurtlama meydana geliyor. Yumurtlama sonrası devreye giren progesteron hormonunun etkisiyle rahim iç tabakası gebelik oluşumuna elverişli hale geliyor.
Bir kız çocuğu her iki yumurtalığında belli sayıda yumurta hücresinin öncül hücreleriyle dünyaya geliyor. Bu hücre topluluğunu, kolay anlaşılabilmesi açısında ‘yumurtalık havuzu’ olarak adlandırabiliriz. Rahim içi yaşamda havuzdaki yumurta hücre sayısı yaklaşık 6-7 milyonken, doğumda 1-2 milyona iniyor.
Menopoz nedir
Ergenlik dönemine gelindiğinde yumurtalıklardaki toplam yumurta hücresi sayısında azalma oluyor. Yumurta hücre sayısındaki azalma üreme çağında da devam ediyor ve bir kadında tüm üreme çağı boyunca yaklaşık 400 civarında yumurta hücresi seçilip kullanılıyor. Bu azalma 37 yaşından sonra daha da hızlanıyor ve menopoz döneminde çoğu gelişmemiş olank yaklaşık bin yumurta hücresi kalıyor.
Yumurtalık havuzunda yumurta hücreleri tümüyle tükendiğinde yumurtlama duruyor, östrojen ve progesteron hormonları salgılanamayacağından rahim iç tabakasının yenilenme süreci bitiyor. Böylece adet kanamaları kesiliyor ve menopoz sonrası dönem başlıyor.
 Nasıl başlıyor?
Kadının gördüğü son adete ‘menopoz‘ deniyor. Klinik olarak 12 ay süreyle adet kanamalarının kesilmesi menopoz sonrası dönem olarak tanımlanıyor. Yaşla beraber yumurtalık fonksiyonlarındaki  kayıp, menopoza yakın dönemde adet düzensizlikleri şeklinde görülebiliyor ve bu durum bazı kadınlarda birkaç yıl sürebiliyor. Türkiye’de menopoz yaşı 49-50 olarak kabul ediliyor. Kadınların yüzde beşinde  55 yaşına kadar uzayabilirken yüz kadından beşinde de 40-45 yaşları arasında görülebiliyor. Menopoz yaşının belirlenmesinde ırksal ve genetik özellikler rol oynuyor. Ayrıca aşırı sigara ve alkol tüketimi ile yumurtalıkların beslenmesini etkileyen jinekolojik ameliyatlar (rahim alınması gibi) da genetik olarak belirlenmiş  yaşını birkaç yıl erkene çekebiliyor.
Bu dönemde kadın vücudunda ne gibi değişiklikler oluyor?
 
Menopozla beraber östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak erken dönemde görülebilen belirtiler; ateş basmaları, uyku bozuklukları ve ruhsal değişiklikler (depresyon, sinirlilik gibi) olarak sıralanabilir. Daha ilerleyen dönemlerde cilt kurulukları, gözde kurumaya bağlı sıkıntılar, vajinal kuruluk, kalp damar hastalıkları riskinde artış ve kemik erimesine bağlı olarak sırt ve bel ağrışarında artış, boy kısalması ile kemik deformasyonları görülebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here