Obezite Krizine Karşı Sağlıklı bir nüfus sağlıklı bir çevreye ihtiyaç duyar

0

 

İngiltere’de halk sağlığı kurumu başlattığı kampanya ile aktif olmayan insanları günde 10 dakika boyunca hızlı bir şekilde yürümek zorunda olmaya çağırmıştır. Halk sağlığı kurumları sağlık egzersizleri ücretsiz olmasına rağmen; sayısız, binlerce çocuğun her gün kendi evlerinin yakınında dolaştığı gerçeğini görmezden geliyor. Ev yollarında otomobilin hakimiyeti insanların hareket etme zorunluluklarını yok denecek hale getirdi ve sonuçta zindelik eksikliği, obezite, şeker hastalığı ve zihinsel sağlıkla ilgili sorunlar arttı. Hayvanat bahçelerinde memelileri küçük alanlarla sınırlı tutmanın zayıf fiziksel ve zihinsel sağlığın kaybına neden olduğunu biliyoruz, bu gerçek hareketsiz tüm insanlara ve çocuklarımıza ne olduğunun göstergesidir.

Obezite Krizine Karşı Sağlıklı bir nüfus sağlıklı bir çevreye ihtiyaç duyar

1850’li yıllarda Avrupalılar kolera ve dizanteriden muzdaripti. Sahte doktorlar ve dolandırıcı kimseler işe yaramayan pahalı tedaviler, terapiler ve ıvır zıvır şeyler önerdi. Şehir bilimciler kanalizasyonu inşa etti ve halk sağlığı önemli bir ölçüde gelişti. Sağlıklı bir çevrenin sağlıklı bir nüfusun ilk şartı olduğu görülmektedir. Halk sağlığı kurumları genellikle geçmiş yıllardan dersler çıkarmayı göz ardı etmektedirler. Dolayısıyla geçmişte yaşanmış sorunları engelleyecek çevre yaratmak yerine obezitenin tedavi edilmesini önemser hale gelmişlerdir. Halbuki obezitede en önemli unsur, oluşmasını engellemektir. Hepimizin, özellikle çocukların, sağlıklı bir çevreye ihtiyacı var. Halk Sağlığı kurumları koruyucu veya önleyici unsurları önemsemek konularında maalesef yeterince etkin değiller.

Halk sağlığı kurumlarının obezite konusunda ana sebep olarak gıdaya odaklanması doğrudur. Fazla kiloları yalnız egzersiz veya kalori kısıtlaması ile değil – karbonhidrat alımını kontrol ederek de elde etmek mümkün. Karbonhidrattan zengin gıdaların alımı sonbaharda insülin, dopamin ve değişken grelin seviyeleri de dahil olmak üzere birçok farklı hormonu tetikliyor ve vücut yağ-leptin seviyeleri ile etkileşime giriyor, bu da oburluk ve vücut yağ depolaması gibi etkilere neden oluyor.

Güne bir adım önde başlamak…

Orta yaşlarda çok az veya hiç egzersiz yapmayan çok sayıda insan birçok sağlık riski ile karşı karşıyadır. Bu risklere karşı halk sağlığı kurumlarının insanları en azından her gün daha fazla yürümeye teşvik etmesi gerekmektedir. Ayrıca önemli olan, ancak çoğunlukla göz ardı edilen şey, insanların yaşlandıkça güçlerini ve dengelerini geliştirmeye ihtiyaç duymasıdır. 40 yaşından itibaren yetişkinler,
kas kütlelerinin %10’unu kaybediyor ve 70 yaşın üstünde %15’e kadar bu kayıp artış gösterir. Bahçe işleri gibi basit fiziksel faaliyetleri üstlenmek veya haftanın iki günü tai chi veya yoga gibi dersler vermek, daha sonraki yıllarda düşme riskini önemli ölçüde azaltabilir ve daha fazla kişinin daha uzun süre bağımsız yaşamalarına yardımcı olabilir.

10 dakikalık egzersiz yaşama bedel…

İngiltere’de yapılan araştırmalarda 6 milyon yetişkinin hiçbir beceri, tesis veya ekipman gerektirmeyen; ruh halini iyileştirecek ve daha sağlıklı bir bedene kavuşmalarını sağlayacak günlük 10 dakikalık tempolu bir yürüyüşe zaman ayırmayarak hayatlarını tehlikeye attıklarını göstermiştir. Uzmanlar, böyle bir egzersizin, bir insanın tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı, demans ve kanser gibi ciddi sağlık koşulları geliştirme riskini azaltabileceğini ve bu insanların erken ölüm riskinin de %15 oranında azalabileceğini belirtmektedirler. Hükümet, vatandaşlarını sağlıklı ve mutlu yaşamalarına destek olmak için kentsel açık
alanların korunması ve sürdürülmesi veya hatta yeni parklar yaratılması hususlarını öncelikle gündemine almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here